MIĶEĻDIENA MAĻINOVAS JAUNIEŠU CENTRĀ

29. septembrī Maļinovas pagasta jauniešu centrā ar dažādām aktivitātēm tika svinēta Miķeļdiena.

Miķeļos vienmēr tiek godināts Jumis, kas senlatviešu mitoloģijā ir druvu dievība, auglības un ražas daudzinājums. Jebkurš atrastais Jumītis tika nests mājās, sprausts sienu šķirbās un glabāts visu ziemu, lai mājas saimnieku piemeklētu dažādi labumi, tāpēc jaunieši nolēma izveidot Jumja ornamenta zīmi no āboliem pie Maļinovas pagasta saietu nama un  jauniešu centra, lai te valdītu saticība.

Tā kā šogad ir izteikti daudz ozolzīļu, bērni un jaunieši veidoja dažādus cilvēciņus un zvērus no šīm dabas veltēm radošajā darbnīcā.

Iepazināmies ar gadskārtu tradīcijām, jo Miķeļi ir latviešu rudens saulgrieži. Minējām mīklas, lasījām ticējumus, pareģojām laiku  –  jaunieši prognozē  baltus Ziemassvētkus, jo „Ja Miķeļos ozoliem vēl ir zīles, būšot dziļi Ziemassvētki,” (zīles ozolos bija),  aukstu pavasari, jo kā vēsta ticējums: “Ja koku lapas nobirst pirms Miķeļiem, būšot agrs un silts pavasaris.”  Un tas vēl nav ļaunākais variants, jo  arī šogad 29. septembra diena bija izdevusies sausa un saulaina jeb „ Ja Miķeļu diena un nakts ir miglaina, tad būšot laba vasara, bet, ja diena un nakts ir sausa un auksta, būšot slikta vasara.” Cerams, ka šī prognoze nepiepildīsies un nākamā vasara būs daudz siltāka par iepriekšējo. Prognozes tika izteiktas, tad jau laika gaitā pārbaudīsim pareģojumus.

Informāciju sagatavoja:
Dagnija Romanovska